"Arvan, et iga põhikooli lõpetav noor peaks teadma kuidas majanduslikult hästi toime tulla."
Maris Praats, Teeviida sisuloome tiimijuht
Noorteinfoportaali Teeviit jaanuari teemaks on rahatarkus ja ettevõtlikkus. Sellega seoses oleme teinud Miljonineiuga intervjuu, et arutada investeerimise olulisuse üle noores eas. Miljonineiu tegemisi saad jälgida Instagrammist @Miljonineiu konto alt.
Kuidas tutvustaksid end ja oma tegemisi?
Lõpetasin kevadel Tartu Ülikooli majandusteaduskonna bakalaureuseõppe cum laude ning alustasin sügisest Noored Kooli programmiga õpetaja teekonda. Õpetan Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis matemaatikat. Lisaks töökohustustele olen Tartu Ülikooli Investeerimisklubi president ning Miljonineiu Instagrami konto looja ja arendaja. Vabal ajal tegelen tantsimisega, käin jõusaalis, loen raamatuid ja kokkan.
Kuidas jõudsid rahatarkuse ja investeerimiseni?
Väikesest peale on mul olnud peretuttav, kelle eluviis tundus minu jaoks luksuslik ja atraktiivne ning sealt tekkis huvi, et kuidas ta saab endale seda kõike lubada. Umbes neli aastat tagasi sain teada, et mõned minu tuttavad tegelevad investeerimisega ja ühel päeval sattusid nende kaudu minu kätte Jaak Roosaare raamatud. Sellest kõik alguse saigi. Huvi investeerimise vastu kasvas – lugesin erinevaid investeerimisblogisid, -raamatuid, suhtlesin inimestega kes investeerivad. Nüüdseks olen ise kaks ja pool aastat aktiivselt investeerimisega tegelenud.
Kuidas tekkis idee luua Miljonineiu Instagrami konto?
Tegelikult ei olnud Miljonineiu loomine alguses üldse minu idee. Ühel päeval pöördus minu poole DividendInvestor ning ütles, et tahab luua La Familia dividendinvestor.ee kogukonda ja mina võiksin olla üks nendest, kes rahatarkust noorteni viib. Kogukonna eesmärk on ise investeerides õppida ja kasvada investoritena, jagades samal ajal lahkelt rahatarkust ja inspireerida seeläbi investeerima ka teisi. Nii hakkasime koos ideid genereerima ja lõpuks valmis mul väga minulik tervik – Miljonineiu. Tegutsen peamiselt Instagramis, kuid tulevikus on plaan ka teistele platvormidele laieneda. Miljonineiu eesmärk on alustada investeerimisteemade õpetamist kõige algusest ning minna järjest keerulisemaks ja areneda koos jälgijatega.
Millised on olnud senised kõige suuremad väljakutsed ja õppetunnid?
Minu enda jaoks ei tundu väljakutsed mida olen pidanud vastu võtma eriti suured, sest olen tegelenud väga paljude erinevate asjadega. Kui midagi kindlat peaks välja tooma siis on see Miljonineiu konto loomine, sest konto üleval hoidmiseks on vaja nii palju erinevaid teadmisi. Mitte ainult investeerimisalaseid, vaid ka seda, kuidas kontot turundada, mis sisu jälgijad tahavad näha jne. Seega on Miljonineiu konto ja veebilehe loomine mind ennast väga palju arendanud. Tööalaselt on olnud suurim väljakutse müügitöö tegemine. Töötasin ühel suvel Selliti müügiagentuuris ning müüsin kaubanduskeskustes Elisa teenuseid. See töö aitas mul inimesena väga palju areneda. Õppisin nii ennast tundma kui ka teisi inimesi analüüsima, inimtüüpe on palju erinevaid ning nad vajavad suheldes erinevat lähenemist. Minu jaoks suurim katsumus oli püsida alati rõõmsameelne, kui inimeste reaktsioonid seda polnud. Kokkuvõttes leian, et see oli väga hea kogemus ning on avanud mulle elus uusi uksi.
Kuidas sattusid Noored Kooli programmi ning mis on Sinu sealne eesmärk?
Noored Kooli programmiga liitusin, sest olen tahtnud saada õpetajaks juba väikesest peale. Vahepeal tekkisid teised ideed, kuid ülikooli kõrvalt matemaatika eratunde andes, sain aru, et õpetamine on see, mis paneb mul silma särama. Noored Kooli programm annab mulle suurepärase võimaluse katsetada õpetaja ametit ning ellu viia muutusi haridusmaastikul. Minu eesmärk on tuua rahatarkus kohustuslike ainete hulka põhikoolis, sest finantsalased teadmised on just need, mis elus tegelikult edasi aitavad.
Miks on Sinu meelest oluline just noortel õppida rahatarkust?
Arvan, et iga põhikooli lõpetav noor peaks teadma, kuidas endaga majanduslikult hästi toime tulla. On noori, kes lähevad peale põhikooli edasi õppima kodust kaugele ning seejuures on oluline, et nad teaksid, kuidas finantsiliselt toime tulla. Seejuures on ka hea, kui noored teavad, millised maksud nende palgalt maha arvestatakse ning palju netopalgana kätte saadakse. Tarvilik on, et peale palga kättesaamist teaksid noored, kuidas seda raha kulutada, miks võiks säästa ning mida säästudega edasi teha.
Mida teemakohast soovitaksid veel lugeda/kuulata noortel, kes on teemast rohkem huvitatud?
Tänapäeval on väga palju erinevaid blogisid ja podcaste, mida on võimalik kuulata. Podcastidest tooksin välja Kogumispäeviku, Börsijutud, Investeerimisraadio, Investeerimisjutud. Raamatutest soovitan kindlasti meie kohalike investorite loomingut – Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpik“ ja „Aktsiatega rikkaks saamise õpik“. Lisaks Kristi Saare „Kuidas alustada investeerimisega?“ Blogidest soovitan lugeda Rahakratti, DividendInvestorit ja samuti Kristi Saaret. Alustuseks ongi see täiesti piisav ning kui investeerimisalased teadmised on täienenud, siis saab otsida lisamaterjali. Kindlasti on ka hea mõte ühineda Facebooki grupiga finantsvabadus, sest seal arutatakse huvitavaid teemasid investeerimise valdkonnas. Väga palju materjali on ka Instagrami erinevatel kontodel, nagu ka mu enda kontol Miljonineiu.
Küsis sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Britt-Lauren Oltsmann.
Artiklit toimetas sisuloome- ja koostöösuhete tiimi liige Mariliis Lulla
Kuula ka Swedbanki podcast Miljonineiuga ja saa teada, millest võiks üks noor inimene alustada kui ta soovib saada rahatargemaks.