Tartu Ülikooli investeerimisklubi

Mastermind sügissemestri 24/25 ülesanded

Etteantud eesmärkide täitmisel premeerime selle õppeaasta lõpupeol kõige tublimaid Mastermind grupijuhte ja nende liikmeid. Ülesandeid on palju, seega saab iga grupp valida endale sobivaimad vastavalt tasemele, huvidele ja eesmärkidele.

 

 

ÜLESANDED

1. Tutvustus

Tutvustage ennast Padletis, kes on juht ning kes on liikmed. Loomingulise lähenemise eest võimalik saada lisapunkt, kui kellelgi näpud sügelevad nt Canva oskuseid näidata. 😉

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama:

  • kõigi liikmete nimed;
  • pilt grupist, kus on kõik liikmed olemas;
  • grupijuhi nime.

 

2. Grupi eesmärkide seadmine

Meeskonna vaimu loomiseks on ülesanne panna kirja (vähemalt) 3 OKR (Objectives and Key Results) printsiipi järgivat grupi eesmärki. Hindamisel võetakse arvesse ka seda, millisel määral neid täita jõuti (täielikult ehk 100% või osaliselt). Eesmärkide seadmisel tuleb aga meeles pidada, et need ei oleks ülesanded (nt kõik avavad investeerimiskonto, mis on üks tegu) vaid reaalsed täidetavad eesmärgid, kuhu jõudmiseks peab olema vahe sammudega plaan (nt kõik investeerivad 20€, mille jaoks kõik peavad läbi mõtlema kuhu, miks ja kuidas investeerida). Punkti saavad grupid, kus rohkem kui 50% liikmetest võtavad ülesandest osa.

Soovi korral saab kasutada OKR template, millega saate tutvuda siit – Canva, Word ja PDF. Template kasutus pole kohustuslik (saab ka lihtsalt Padleti kirjutada vajalikud punktid), aga usinatel võimalus saada lisapunkt nende kasutamise eest. 

Rohkem infot OKR kohta leiate Smartsheets ja Forbes Advisor.

100% liikmete osalus annab lisapunkti. 🌟

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama:

  • osalenud liikmete nimed;
  • grupi OKR eesmärgid;
  • eesmärkide täitmise tulemused.

 

3. Grupiga kohtumised

Punkti saamiseks peavad grupid kohtuma minimaalselt neli korda. Sobivad nii füüsilised kui ka virtuaalsed kohtumised. Et kohtumine läheks arvesse, peab korraga kohal olema rohkem kui 50% liikmetest.

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama iga kohtumise kohta:

  • grupipilt kohal olnud liikmetest;
  • osalenud liikmete nimed;
  • kohtumise kuupäev;
  • mis oli kokkusaamise eesmärk ja tulemus.

 

4. Mõisted selgeks

Investeerimismaailmas on palju mõisteid, mida peaks teadma enne tegutsemist. 

Ülesanne on ristsõna vastustele luua küsimused, mille abil saaks ristsõna lahendada. Küsimuste puhul hinnatakse nende originaalsust mitte Wikipedia või AI pakutud definitsioonide. Stiilipunkti saamise võimalus 😉

Põhimõte on kõigil liikmetel enda jaoks selgeks teha vajalikud mõisted ning arutelu ja koostöö toetamiseks tuleb igal grupiliikmel osaleda punkti saamiseks. Kõik liikmed peavad nõustuma ja kontrollima, et iga küsimus on sobilik ning vastab antud sõnale.

Ristsõna lingi leiate siit ja PDF formaadi siit.

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama:

  • osalenud liikmete nimed;
  • kohtumise kuupäev;
  • ristsõna küsimused.

 

5. Eelarve ja motivatsioon

Selleks, et investeerida, peab teadma kuhu raha läheb ning kust tuleb. Eelarve tegemise viis on vabas vormis – paber v.s. Excel, nädala süsteem v.s. kategooriad või hoopis muud moodi. Punktide arvestamiseks on vaja aga rohkem kui 50% liikmetest ühe kuu lõikes oma kulud ja tulud üle vaadata. Numbrid on aga pool võrrandist, sest on vaja ka mõista, MIKS me investeerida tahame. Sellest tulenevalt on vaja eelarve kõrvale igal osaleval liikmel investeerimisteesi. Kuna tegemist on mahu ülesandega, siis selle täitmise eest saab 3 magusat punkti. 😋

Teesi seadmiseks saab inspiratsiooni Miljonineiu “Investeerimise ABC” seminari salvestuselt. Salvestuse leiad TÜIKi arhiivist – linki küsida Mastermind koordinaatorilt.

100% liikmete osalus annab (veel ühe!) lisapunkti. 🌟

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama:

  • osalenud liikmete nimed;
  • iga osaleja kuu eelarve ülevaade (välja ei pea tooma numbreid, vaid kasutatud meetodid ning kõige suuremad kulu- ja tuluallikad);
  • iga osaleja põhilised motivaatorid investeerimisega tegelemisel;
  • mida saaks igaüks juba täna muuta, et oma eesmärkidele lähemale jõuda.

 

6. Lisasissetuleku leidmine

Ülesanne on rohkem kui 50% liikmetest leida viis, kuidas enda sissetulekuid tõsta vähemalt 10€ võrra. Alustuseks peab iga liige kirjutama üles 7 erinevat võimalust lisatulu teenimiseks (keskmisel miljonäril on neid just nii palju ning kes ei tahaks miljonär olla 😉).

100% liikmete osalus annab lisapunkti. 🌟 

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama:

  • osalenud liikmete nimed;
  • iga osalenud liikme nimekiri lisatulu teenimiseks;
  • konkreetse viisi, kuidas iga osalenud liige sissetulekut suurendas;
  • milline summa teeniti;
  • kui kaua võttis teenitud summa saamine aega (sh võimaluse otsimiseks, tegevuse jaoks valmistumiseks ning läbiviimiseks kulunud aeg).

 

7. Varaklassid

On erinevaid võrrandeid, mille abil saab “oma vanusele vastava” varaklasside osakaalu oma portfellis arvutada. Küll aga lõpuks oleneb varaklasside valik iga isiku motivatsioonist, võimalustest ning riskitaluvusest. Ülesanne on rohkem kui 50% liikmetest teha eraldi lühikokkuvõtte erinevatest varaklassidest (1 inimene 1 varaklassi kohta) ning koos võrrelda nii positiivsed kui ka negatiivsed aspekte uuritud varaklasside kohta.

100% liikmete osalus annab lisapunkti. 🌟

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama:

  • osalenud liikmete nimed;
  • iga varaklassi 3 plussi ja miinust;
  • kellel oleks mõistlik alustada investeerimisega nende varaklassidega;
  • kui suur võiks tootlus olla 10 aasta jooksul, kui täna alustada 100 euroga.

 

8. Raamatu(te) lugemine

Raamatud on ühed parimad allikad teadmiste ammutamiseks. Punkti saamiseks tuleb lugeda ühiselt üks investeerimisalane raamat. Raamatu huvilistel võimalus saada lisapunkt, kui loetakse teine raamat veel (Padletis peavad samad küsimused olema vastatud).

Raamatuid saab laenutada ka TÜIKi raamatukogust. NB! Raamatuid väljastatakse Delta haruraamatukogust ja selleks peab olema aktiivne klubi liige. Nimekirja olemasolevatest raamatutest leiad siit.

Individuaalselt ei pea lugema tervet raamatut, peatükid võib jagada liikmete vahel, mille põhjal saab lõpuks igaüks oma grupile kokkuvõtte teha.

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama raamatu kohta:

  • Mis raamatu valisite? Autor ja pealkiri.
  • Miks valisite selle raamatu?
  • Mida õppisite raamatust? Too välja 3 kõige eredamat mõtet.
  • Kellele soovitaksid seda raamatut?
  • Kuidas raamatu läbi lugesite (kõik lugesid/jagasite osadeks)?

 

9. Gamified learning

Õppimine saab olla lõbus! Punkti saamiseks mängida Cashy, Cashflow või „Räägiks rahast“ lauamängu. Cashflow-d ja „Räägiks rahast“ vestluskaarte saab laenata Mastermind koordinaatori käest. Cashflow-d saab mängida ka veebis Richdad lehel. Cashy saab mängida siin.

100% liikmete osalus annab lisapunkti. 🌟

 

Punkti saamiseks peab Padletisse lisama:

  • mängimise kuupäev;
  • pilt grupist enne ja pärast mängu (meeleolu kajastamiseks);
  • mängijate nimed;
  • mida õpiti mängu käigus.

 

10.  Aktiivne suhtlus grupijuhtide seas

Ülesanne on vaid grupijuhtidele.

Grupijuht on oluline lüli oma grupi ja Mastermind koordinaatori vahel. Punkti saamiseks tuleb aktiivselt osa võtta grupijuhtide Messengeri chatis toimuvast kõnelusest, st anda iga nädal oma tegemistest tagasisidet vastates Mastermind organisaatori püstitatud küsimustele.

Hea juht paneb tähele, kui nt liikmete jaoks pole ülesanded motiveerivad või kui grupp vastupidiselt soovib rohkem väljakutseid, mis võivad anda rohkem punkte. Lisaks on huvilistel võimalus tutvuda TÜIKi juhatuse tegemistega, liitudes iganädalaste koosolekutega.

 

 

HINDAMINE

Progressi salvestamiseks ja jälgimiseks kasutame ühist Padlet seina, kuhu peavad kõik grupid oma tegevused üles märkima. Nii on kergem gruppide tegevusi jälgida nii gruppidel endil kui ka programmi koordinaatoril.

Grupijuhtidele on jagatud seina muutmisõigused vastavalt registreerimisvormis kasutatud e-mailidele. Padleti linki jagatakse grupijuhtidele ühises Messengeri chatis.

Oleme koostanud näidismallid, mida saab kopeerida oma grupi alla ja õige infoga täita.

 

Kui x on kohustuslik liikmete osalemise arv, siis rohkem kui 50% liikmetest tähendab x>50%, mitte x50%.

Näide 1: Grupis on 4 inimest, 50% neljast on 2 inimest, 250% ehk kohustuslik liikmete osalemiseks on 3.

Näide 2: Grupis on 5 inimest, 50% viiest on 2,5 aga inimesi ei saa poolitada ning arvesse võetakse ümardades 3, 3>50% ehk kohustuslik liikmete osalemise on 3.

 

Progressi jagamisel toetume grupijuhtide aususele, kuna eesmärk pole näpuga järge ajada, vaid inspireerida kõiki tegema samme investeerimismaailmas.

 

Padletisse peab kogu info jõudma hilisemalt 01.12!

 

Küsimustega pöörduda programmi koordinaatori Maarja-Liisi poole mentor@utinvesteerimisklubi.eu või Facebookis.

 

Jõudu, jaksu ja õnnestumisi selle semestri eesmärkide täitmisel!